Vineri, 12 decembrie, ora 19:00 - Intalnire cu Ana Barton si al sau volum - Mamifer
Vineri seara se vorbeste despre Mamiferul de librarie. Bizantina
Invitati:
Cristina Nemerovschi
Alex. Stefanescu
Lorena Lupu si
Ana Barton
„Ma obisnuisem cu drumul. Era scurt si-l mai scurtam si eu, sarind gardul. Nu-mi placeau locurile: nici blocul, nici scoala. Unul langa alta. Mama ma ducea in lacrimi la scoala in fiecare zi. Lacrimile mele. Era prea multa lume acolo, n-aveai nici coltisor, sa te retragi si tu, sau macar un copac in clasa, sa te sui cand te superi. Orasul asta al lor in care m-au adus cu anasana ca sa-nvat carte buna, nu cum ar fi fost la tara, la bunici, ma sfarteca in fiecare dimineata. C-asa stiu orasele, sa-si ia un mic dejun generos din oameni.
Trei luni a durat taratul la scoala. De ziua mea, in decembrie, eram reeducata. Intelesesem ca pentru mine nu mai este drum de-ntoarcere in urmatorii doisprezece ani. Nu stiam eu cat amar de timp are sa fie ala, dar nici nu credeam ca-i voi supravietui. Apartamentul parintilor avea doua camere cu trecere, un cazan urias in baie, ma rog, un boiler pe care trebuia sa-l aprinzi ca pe aragaz, ca sa-ti incalzeasca apa, un balcon mic, ce dadea-n bulevard, si-un acvariu imens la capul patului. Ca ai mei erau tineri, aveau treizeci de ani, inca mai credeau in acvarii, chiar daca un repelent pentru tantari le-a zdruncinat credinta si ecosistemul.“
– fragment din „Mamifer“
