Marti, 20 cotombrie, ora 19:00 - Lansare de carte: "Horea in Grumaz. Inger pazitor si ispita", de Grigore Lese
Marti, la ceas de seara, ne intalnim cu un artist!
Pe 20 octombrie, la ora 19:00, va avea loc lansarea cartii „Horea in grumaz. Inger pazitor si ispita”.
INVITATI: Grigore LESE Radu Preda
Se lasa cu autografe, poate si o cantare la fluier! :)
„Cartea pe care am scris-o este una de impacare. Cartea drumului meu de cunoastere si intelepciune, in care horea mi-a fost si inger pazitor, si ispita. Multi oameni se intreaba daca valorile trecutului vor rezista in avatarurile mileniului trei. Astazi, prezentul este hodorogit. Vatamat de trecut, este umil, neinsemnat si nevoias. Prezentul este tinut in deruta, este ratacit. Raportarea permanenta la trecut a devenit un cliseu. Este adevarat ca reprezinta si o modalitate de venerare a stramosilor, dar nu trebuie sa invocam tot timpul moastele trecutului. Prezentul are taine noi, este un urcus, ne da putere. Nu-l putem lasa in singuratate. El se va lumina prin infaptuirea, puterea, forta si taria lui, ne va proteja de reactiile trecutului datorita ritmicitatii sale. Nu-i grija mea ce se va intampla cu trecutul. Eu trebuie sa traiesc prezentul, horind...“ (Grigore LESE)
https://www.youtube.com/watch?v=pGuoEXmGumw
